Funderar du på att bli veterinär? Vi bevakar svensk djursjukvård.
Frysa ostpaj?

Skall nu göra västerbottenpaj som skall vara som tilltug till en buffe. Går de att frysa den och i så fall när tar man ut den?

- Gisela

Jag får ofta frågan om det går att frysa paj. Och mitt svar är att det ofta går fint.

Den risk som finns är att pajen blir blöt när du tinar den, speciellt om pajen har en "blöt" fyllning. Alltså ingen stor risk med ostpaj.

Jag skulle ta upp den ur frysen dagen före buffén och låta den tina i kyl över natten. Jag gissar att du ska värma pajen lite? Ta då fram den lite i förväg och låt den stå framme i rumsvärme innan du sätter in den i ugnen.

Lycka till med buffén!


Magnus Carlstedt
Redaktör, matskribent och fotograf



Kommentar av Sylvia
3 juli 2011

går det bra fast man har i creme fraiche istället för mjölk ihop med ägg och osten


Fråga kocken!

Fråga kocken!

Ställ din fråga:
Namn/signatur: 
Din epost (om du vill att vi meddelar dig när du fått svar): 
Jatack, jag vill gärna ha pepparochsalts nyhetsbrev. Ingen spam, ingen reklam - bara våra matnyheter. Du kan när du vill avbeställa prenumerationen.


Fruktrecept

Fem om dagen

Paj, sallad, soppa, smoothie. Vi äter gärna fem frukter om dagen, särskilt när de samsas i en fruktsallad!

Med frukt i desserten kan du äta gott och nyttigt på samma gång. En helt osötad fruktsmoothie med mandel kan du unna dig när som helst. Variera sylt och grädde till pannkakorna med att servera stekta äpplen med kanel och socker. Och vem tackar nej till en milkshake med banan och rik chokladsmak?

 fruktrecept.se

Fruktfest

Äppel, päppel... paj!

Den första äppelpajen ger försmak på en lång, god höst. Vi börjar med efterrätten!

smulpaj.se

Bakabullar

Nybakat

Vad sägs om en nybakad kanelbulle till helgfikat? I stället för en mikrad från frysen...

bakabullar.se


Sopprecept

Squashsoppa

Prova en krämigt god squashsoppa. Helt mjölkfri dessutom!

Squash, som finns i mängder av varianter och färger är utmärkt att servera som soppa. Ofta mild i smaken och med en vacker färg, även när den mixas slät.

Tillsammans med nybakat bröd och kanske lite fräst skogssvamp lyser squashsoppan fint på middagsbordet!

 sopprecept.se


Köttbullar

Currybullar Några kryddiga köttbullar av olika slag går fint att ha färdiga i kyl eller frys.

Glassrecept

Chokladglass Med glassmaskin gör du enkelt den allra godaste glassen. Hemlagad chokladglass kan ingen motstå!
Prenumerera direkt! Gratis!

Sockerkakor

Lingonkaka Sockerkakan kan bakas i närapå oändliga varianter och former. Den passar både som fintårta på kalaset eller som en enkel vardagskaka, bakad lite snabbt och lätt
Under vinjetten Peppar och salt samlas Magnus Carlstedts uppskattade receptsajter. Webbplatserna når nu en miljonpublik med mer än 70-tusen unika besökare i veckan.

Läs mer ...